MÜLAKAT

mulakat2.jpg Mülakat Sırasında Yapılması Gerekenler ana resim

Sakinlik, Sabır, Nezaket ve Özgüven


Mülakat Sırasında Yapılması Gerekenler?

"Mülakata gitmeten önce, şirket hakkında detaylı bilgi edinin. Mülakatın yapılacağı yere, size verilen zamanda, zamanında gidin, bu da demektir ki; "en az 10 - 15 Dk" önceden gidin. İş Görüşmesine uygun giyinin; ne fazla abartılı ne de fazla özensiz. Sizi karşılayan kişiye, kendinizi güzel bir şeklide tanıtın. Beklediğiniz yerde rahat olun,stresinizi yükseltecek tavır ve düşüncelere girmeyin."

Mülakata çağrıldınızda, odaya girmeden önce telefonunuzu ya da rahatsızlığa sebebiyet verecek tüm cihazlarınızı kapatın (sağlığınız için önemlilik arz eden cihazlar tabiki hariç olmak kaydıyla).Odaya girdikten sonra görüşmeci veya görüşmecilerle tokalaşmayı unutmayın. Tokalaşma sırasında göz kontağını kaybetmeyin. Bu arada, Göz kontağını mülakat boyunca mümkün olduğunca hiç kaybetmeyin ki ilginizin kopmadığını, dikkatli bir dinleyici olduğunuzu gösterin. Beden dilinizi kullanın. Gülümseme, mimik ve ellerinizi orantılı şekilde kullanmaya dikkat edin. Size sorulacak sorulara, kısa, kestirip atar gibi cevap vermeyin. Çok uzun, sıkacak şeklde de cevap vermeyin. Mümkün olduğunca tamamen soruya yönelik ve net cevaplar verin. Mülakat süreleri, her ne kadar pozisyona ve yapan yetkiliye göre değişsede ortalama 30 dk'yı geçmez. Kendinizi ifade etmek için sınırlı süreniz algısı yaratıp, acele etmeyin.

Özgüveniniz yerinde olsun;ne tavanda ne de tabanda. Dürüst olun, sakinliğinizden ve kibarlığınızdan ödün vermeyin. Görüşmeci olumsuz bir davranışta bulunsa bile, sert, kötü tavırda bulunmayın. Mülakat türlerinde bahsettiğimiz gibi Stres Mülakatı na alınmış olabilirsiniz. Her ne kadar,öyle olmasa bile, nezaketinizden ödün vermeyin.Söz kesmeyin, hoş karşılanmayacağı gibi, size sorulacak soruyuda kaçırabilirsiniz. Daha önce çalıştığınız yerde haksızlığı maruz kalmış olsanız bile, eski işveren veya iş arkadaşlarınızı hakkında olumsuz yorum yapmayın. Görüşmecinizin, sizin ile eski işvereninizin ya da iş arkadaşlarınızın ne yaşadığı hakkında fikri olmadığından dolayı; haksızlığa uğrayıp ya da değeriniz bilinmedi diye olumsuz yorum yaptığınızı değil, onları kötüleyen bizi de kötüler gözü ile bakacaktır.Sizin de görüşmeciye sorunuz var ise doğru zamanda, nezaket sınırları içerisinde sorun. Mülakat sonunda, tokalaşmak suretiyle teşekkür etmeyi unutmayın!